🇦🇲 Când pleacă rușii - vine pacea. Armenia și Azerbaidjanul au semnat la Casa Albă un acord care încheie decenii de conflict, distanțându-se astfel de orbita Federației Ruse. Prim-ministrul armean, Nikol Pașinian, și președintele azer Ilham Aliyev, așezați de o parte și de alta a lui Trump, au semnat și ei pe 8 august acorduri cu Statele Unite pentru a explora împreună oportunități economice
Trump i-a lăudat numindu-i „doi lideri foarte inteligenți” care vor intra în istorie pentru că au ajuns la acorduri și pentru că s-au angajat în favoarea unei păci permanente după decenii de conflict.