Dodon spune că soluțiile alternative vor fi ca guvernarea să caute bani de la ruși, chinezi, sau să împrumute de la cetățeni pentru a ieși din criză.
Dodon: Va fi foarte greu.
Inevitabil o să ne ciocnim cu probleme la bugetul de stat. E clar că Sandu o să o roage pe Ursula von der Leyn să nu dea bani. Pe termen lung nu e problemă, dar pe termen scurt - va fi o problemă, vor trebui câteva mlrd urgent. Va trebui să găsim bani, o să discutăm cu rușii, cu chinezii
Pe de altă parte putem merge direct să împrumutăm de la oameni prin VMS. Cred că ne trebuie pe vreo juma de an. Și după ce pornim motoarele economice, vom reduce resursene energetice, va fi bine. În 7-8-12 luni vom simți primele rezultate. Dar primele 6 luni va trebui să strângem cureaua, să găsim finanțare pentru salarii, pensii, pentru investiții capitale, să pornim sectorul construcțiile și să scoatem toate barierele puse de actuala guvernare.