Criză de carburanți în România. Guvernul a declarat situație de urgență. Ministerul Energiei de la București a declarat ”situație de urgență” pe fondul unor disfuncționalități majore în aprovizionarea cu țiței, potrivit ordinului publicat recent în Monitorul Oficial. Cauza este o contaminare cu țiței la un terminal din Turcia de unde trebuia să ajungă o încărcătură și pentru rafinăria Petrom din România, și care nu a mai fost astfel recepționată