Compania Moldovagaz cu acționariat majoritar rusesc pierde licența de furnizare a gazelor naturale: Compania de stat moldovenească Energocom preia rolul de la 1 septembrie. Se oferă termen până la 31 august ca părțile să facă transferul activității de furnizare
Consumatorii care au avut contracte cu Moldovagaz până acum, nu trebuie să facă nimic. Toate procedurile de transfer sunt în responsabilitatea celor 2 companii.