Peste 10.000 de cetățeni din toată țara au răspuns apelului PSRM, „Inima Moldovei”, PCRM și „Viitorul Moldovei” și au participat la protestul pașnic „Pentru Moldova!”. Oamenii au fost opriți pe trasee, amenințați și împiedicați prin obstacole artificiale. Dar totul a fost în zadar. Pentru că atunci când poporul se trezește, nicio putere nu-l mai poate opri. Suntem pentru limba moldovenească, pentru tradițiile noastre și valorile ortodoxe, pentru suveranitatea și neutralitatea Moldovei, pentru dreptate și un viitor fără dictat din extern.
După eveniment, Poliția a anunțat că a descoperit oameni care au primit bani: "Cei 300 de lei promiși la sfârșitul manifestației erau așteptați și de două minore, de 14 și 17 ani, din raionul Criuleni, după ce la telefon au fost convinse de un bărbat să vină la protest, ulterior urmând a fi remunerate financiar".
Președintele PAS, Igor Grosu, a publicat azi un clip video în care i-a acuzat: Ați văzut ce reprezintă protestele lor. A fos plătit de Șor prin Vlah, pentru Dodon. Nu-s capabili măcar de un protest firesc". Vlah a reacționat și a spus că îl dă în judecată pe Grosu pentru acuzațiile aduse.
Plătiți pentru protest: 5 persoane din Florești, sancționate după marșul organizat de opoziție la Chișinău
Dodon, Vlah, Voronin, Tarlev și partidele pe care le reprezintă au organizat un protest împotriva guvernării în weekend. Acesta a avut loc în scuarul TNOB