Dodon: În primul rând nu m-am odihnit. Eu cred că aceasta este o abordare fașistă, nazistă, idioțească, din partea unor reprezentanți mass-media. Adică, dacă critici unele lucruri din Europa, asta înseamnă să fii anti-UE?! Eu nu sunt împotriva UE, apropo noi nu vom stopa procesul de negocieri cu UE. Dar vom reieși din interesele noastre: Noi vom merge în Europa, în Rusia.
Soția a cumpărat cu jumate de an în urmă foi, eu i-am spus că nu pot merge cu voi, plecați voi, eu am întrevederi la Moscova și Minsk, plecați voi, eu când vin înapoi, trec pe la voi, vă iau și mergem acasă. De aceea cu regret nu am reușit să mă odihnesc"