Hackerii ruși, val de atacuri împotriva R. Moldova. În prima jumătate a anului 2025 au fost identificate peste 1000 de atacuri cibernetice asupra sistemelor informatice ale instituțiilor publice, inclusiv critice din Republica Moldova. Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică (STICS) a comunicat pentru IPN au fost identificate acțiuni ale grupurilor NoName058 și CyberArmy, asociate cu Federația Rusă
NoName058 și CyberArmy sunt responsabile de cel puțin două valuri masive de atacuri DDoS, care au avut loc cu o zi înainte și în ziua alegerilor din toamna anului 2024. Potrivit STISC, acestea au reprezentat recorduri pentru Republica Moldova, luând în considerare intensitatea lor.
În timpul unui atac, hackerii utilizează dispozitive compromis, pentru a trimite un volum masiv de solicitări către un sistem informatic sau o rețea. Aceste dispozitive sunt conțin sisteme periculoase, adesea fără ca utilizatorii lor să fie conștienți. Scopul atacului este de a suprasolicita serverele țintă, făcând serviciile indisponibile sau afectând grav funcționarea lor.
Noi acuzații ale ambasadorului rus Ozerov: Autoritățile din Moldova interzic poșta diplomatică
Zaharova avertizează că Rusia e pregătită pentru „orice scenariu” în regiunea transnistreană, citează știri false și critică parcursul european al R. Moldova
Sicriu lăsat la Președinție: Capacul a fost rezemat de gardul instituției. Potrivit unui comunicat al Poliției, cinci persoane, printre care și minori, au adus sicriele în apropierea instituției. La vederea polițiștilor, aceștia au încercat să fugă, însă au fost reținuți și escortați la Inspectoratul de Poliție Buiucani
Persoanele implicate au declarat că au fost plătite de reprezentanți ai unui partid politic pentru a aduce obiectele în acel loc. Tot ei au spus că au fost împărțiți în două grupuri: unii responsabili de aducerea sicrielor, iar ceilalți de afișarea pancartelor în mai multe locații din oraș.