Guvernul dă vina pe Primărie. Daniel Vodă: Este important să subliniem că accesul în țară se face în conformitate cu legea, iar fiecare persoană care intră în Republica Moldova, indiferent de scopul vizitei, trebuie să respecte reglementările în vigoare. Un artist care nu se află pe lista de sancțiuni nu înseamnă că statul sprijină prezența sa pe teritoriul nostru. „Dimpotrivă, Guvernul condamnă ferm utilizarea culturii ca instrument de propagandă, un fenomen pe care l-am observat tot mai des în cazul artiștilor proveniți din Federația Rusă, stat agresor care continuă să ducă războiul brutal împotriva Ucrainei. Guvernul a condamnat vehement această agresiune și va continua să apere valorile și integritatea națională.
În același timp, Primăria Chișinău și organizatorul concertului trebuie să ofere explicații cu privire la faptul că acest eveniment a fost organizat în preajma expoziției „Trenul Durerii””, a spus Daniel Vodă.
După ce Guvernul a calificat evenimentul drept „o insultă la adresa memoriei colective”, purtătoarea de cuvânt a primarului, Natalia Ixari, l-a acuzat pe Daniel Vodă de manipulare politică și de lansarea unor declarații false: „Primăria Chișinău răspunde pentru evenimentele organizate de municipalitate. În alte cazuri, conform legii, este notificată, nu autorizează evenimente – așa cum a menționat, în mod manipulator, colegul meu din Guvern”
Concertul organizat de Renato Usatîi a stârnit un val de critici în spațiul public, în special din partea jurnaliștilor, experților în securitate și reprezentanților societății civile, care au acuzat lipsa de respect față de memoria victimelor regimului stalinist și au calificat evenimentul drept propagandistic.
Tragi... comedie. Concertul lui Usatîi, cu artiști din Rusia lângă vagoanele deportaților în Siberia