Slusari: Așa zisă republică transnistreană a întrat în faza agoniei.
Dincolo de rețineri masive la plata salariilor, regiunea se confruntă cu criza valutară. Deocamdată pe piața fără numerar. Holdingul Șherif aduce tot mai puțină marfă și nu dorește să schimbe valut[ stabilă pe tugrici transnistrene. Populația tot mai mult se aprovizionează pe ,malul drept al Nistrului. Presupun că undeva peste 2 săptămâni se va atesta și deficitul valutei în numerar.

Termocentrală Cuciurgan jumătate de an a lucrat în pierderi, dat fiind faptul că malul drept mai mult nu procură energia electrică de la MGRES, iar tarifele interne nici pe departe nu acoperă costuri de producere a energiei. Prin urmare a apărut conflictul dintre proprietarul ilegal al Termocentralei din Moscova și așa zise autoritățile din Transnistria. Ultimele au promis să compenseze MGRES diferența din buget, însă în situația actuală financiară a republicii separatiste aceasta promisiune sună utopic.

Recent a fugit din zona transnistreană o persoana foarte importantă din anturajul lui Gușan, care controla toate operațiunile bancare ale holdingului. Șobolanii părăsesc corabia scufundata. În scurt timp se așteaptă ședința așa zisului Consiliului de Securitate din Tiraspol, la care urmează să fie luată decizia strategică privind funcționarea acestei cvazi-republicii.

Pentru mine este cert că dacă pănă la 1 septembrie regiunea separatistă nu obține ajutor extern, urmează colapsul financiar al acestui stat artificial.