După episodul din interviul cu jurnalistul Nicolae Chicu, Veaceslav Ioniță a mers la un alt interviu la moderatorul Gheorghe Gonța. Acesta îndeamnă publicul să privească acest interviu, pentru că "a fost una dintre puținele ocazii când poți spune că într-o oră s-au comprimat 30 de ani de tranziție, iluzii și realități economice despre care de obicei se tace"
Ioniță nu a comentat situația din interviul cu Nicolae Chicu, care a ajuns să fie vizualizat într-o zi de peste 68 000 de ori.