Republica Moldova se pregătește să intre într-o nouă etapă de modernizare a infrastructurii feroviare, prin electrificarea primei sale porțiuni de cale ferată. Este vorba despre segmentul Iași – Ungheni, în lungime de 25 de kilometri, inclusiv podul peste râul Prut, care va fi complet electrificat și reabilitat cu sprijin financiar din partea Comisiei Europene, prin Mecanismul pentru Interconectarea Europei (CEF), transmite MOLDPRES.

Proiectul, elaborat și depus în ianuarie 2025 de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR), a fost selectat dintre 258 de aplicații depuse de state membre ale UE și țări partenere. Acesta se numără printre cele 94 de proiecte care vor beneficia de finanțare europeană nerambursabilă, parte a unui pachet de peste 2,8 miliarde de euro.