România. Dezmăț bugetar făcut de fostul premier social-democrat Marcel Ciolacu și aliații săi din PNL. Jurnaliștii au aflat că, coaliția de guvernare precedentă s-a împrumutat fără precedent în ultimii ani, aruncând deficitul la peste 8% din PIB. 600 de mii de bugetari (jumătate din total) primeau "spor de wifi", ce ar fi dus cheltuielile la cca 1 mlrd de euro pe an. Și acesta e doar un exemplu din multe astfel de sporuri la stat. Noul premier Ilie Bolojan a fost nevoit să anunțe măsuri dure de austeritate pentru a reduce deficitul