La Chișinău va fi organizat primul Summit bilateral Moldova – Uniunea Europeană, un moment de referință pentru parcursul european al Republicii Moldova.

UE organizează foarte rar astfel de evenimente bilaterale între țările comunității și o singură țară. Printre temele principale se numără procesul de aderare a țării noastre la UE, sprijinul european în contextul războiului din Ucraina, precum și implementarea Planului de Creștere pentru Moldova. De asemenea, vor fi abordate consolidarea relațiilor comerciale, cooperarea în domeniul securității și apărării, tranziția energetică, transformarea digitală și facilitarea contactelor între cetățeni.

Surse neoficiale menționează că la eveniment nu vor fi făcute anunțuri majore, însă organizarea acestuia vine să detalieze mai multe aspecte tehnice și să arate prioritatea pe care conducerea UE o acordă R. Moldova.