La eveniment au venit Maia Sandu, Dorin Recean și Igor Grosu. Aceștia s-au aflat în fruntea mulțimii.
Maia Sandu: „Astăzi, Moldova e pe calea cea dreaptă. Avem pace. Consolidăm democrația. Avem instituții care încep, în sfârșit, să lucreze pentru oameni. Avem prieteni. Avem sprijin. Și avem un obiectiv clar: Moldova în Uniunea Europeană”
Ion Hadârcă: „Să ne sporim vigilența, să fim ferm uniți și să rămânem fideli marilor noștri prieteni România și Uniunea Europeană”.
FOTO: Marșul Suveranității de ieri seara, organizat de guvernare. Cu prilejul marcării a 35 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate a Republicii Moldova, la Chișinău a avut loc ieri „Marșul Suveranității” – un eveniment dedicat reafirmării valorilor fundamentale ale statului. Autoritățile anunță că la eveniment au participat aproximativ 10.000 de cetățeni