La eveniment au venit Maia Sandu, Dorin Recean și Igor Grosu. Aceștia s-au aflat în fruntea mulțimii.

Maia Sandu: „Astăzi, Moldova e pe calea cea dreaptă. Avem pace. Consolidăm democrația. Avem instituții care încep, în sfârșit, să lucreze pentru oameni. Avem prieteni. Avem sprijin. Și avem un obiectiv clar: Moldova în Uniunea Europeană”

Ion Hadârcă: „Să ne sporim vigilența, să fim ferm uniți și să rămânem fideli marilor noștri prieteni România și Uniunea Europeană”.