Blocul "Alternativa" anunță că a depus 2 contestații la Curtea Constituțională: Prima contestă prevederile care permit închiderea televiziunilor și retragerea licențelor fără decizie judecătorească, doar prin hotărâri administrative. A doua vizează modificările legii privind Curtea Constituțională, care permit numirea judecătorilor pentru 2 mandate consecutive fără concurs