Primarul Capitalei, Ion Ceban, despre scandalul sportivilor ruși:
Dragi reprezentanți ai Federațiilor de sport, Primăria Chișinău a susținut, în ultimii ani, practic toate concursurile, competițiile și evenimentele sportive la care ați solicitat suport. Dați dovadă de solidaritate și uniți-vă, că de altfel ne vor îndobitoci incompetenții care conduc astăzi țara. Dragi reprezentanți ai Federațiilor de sport din Republica Moldova, știu că nu puteți ieși public și condamna aberațiile celor de la PAS, precum că eu vreau să aduc în țară nu știu câți ruși pe care visează ei, deoarece veți fi persecutați. Dar măcar spuneți-le, transmiteți-le clar că îndrugă prostii și se dau de rușine în toată lumea sportului atât de acasă, cât și în toată Europa.