Evenimentul va debuta la monumentul dedicat lui Ion și Doina Aldea-Teodorovici de pe strada Alexei Mateevici, în prezența artiștilor Cristofor Aldea-Teodorovici și Simona. Ulterior, participanții vor porni într-un marș comemorativ spre sediul Președinției Republicii Moldova – locul în care, în anul 1990, a fost adoptată Declarația de Suveranitate.
La Președinție vor susține alocuțiuni Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și Președintele Asociației „Parlamentul '90”, Ion Hadârcă. Programul artistic îi va reuni pe Vali Boghean, Simona și Radu Dolgan împreună cu formația „Noroc”.
Azi, 23 iunie, începând cu ora 19:00, Președinta Maia Sandu invită toți cetățenii să participe la Marșul Suveranității, dedicat împlinirii a 35 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate a Republicii Moldova – un moment de cotitură în istoria noastră recentă