Potrivit unui comunicat oficial, Dodon a spus că a participat la forumul economic de la St Petersburg, iar Moldova trebuie să devină din nou ~~dependentă de gazul rusesc~~ revină la cumpărarea de gaz rusesc. A motivat asta astfel:
Revenirea la achizițiile directe de resurse energetice – soluție pentru reducerea prețurilor în Moldova. Am subliniat necesitatea revenirii la achizițiile directe de resurse energetice, fără intermediari, ceea ce va permite reducerea semnificativă a prețurilor la gaz și energie electrică pentru consumatorii din Republica Moldova.
În contextul care Ucraina de la 1 ianuarie 2025 nu mai permite tranzitarea gazului rusesc, Dodon nu explică pe unde ar urma să treacă el fără intermediari. Dacă scenariul este fezabil, nu a explicat de ce acesta nu s-a aplicat până acum pentru r. transnistreană.
Adunați la masa Kremlinului, înainte de alegerile din toamnă. Igor Dodon și Zinaida Greceanîi de la PSRM, Diana Caraman de la comuniști, Irina Vlah - autodeclarata "pro-europeana" și Vasile Tarlev, ambii reprezentând câte un partid, au fost adunați în Rusia, cu ocazia unui eveniment local