Potrivit unui comunicat oficial, Dodon a spus că a participat la forumul economic de la St Petersburg, iar Moldova trebuie să devină din nou ~~dependentă de gazul rusesc~~ revină la cumpărarea de gaz rusesc. A motivat asta astfel:

Revenirea la achizițiile directe de resurse energetice – soluție pentru reducerea prețurilor în Moldova. Am subliniat necesitatea revenirii la achizițiile directe de resurse energetice, fără intermediari, ceea ce va permite reducerea semnificativă a prețurilor la gaz și energie electrică pentru consumatorii din Republica Moldova.

În contextul care Ucraina de la 1 ianuarie 2025 nu mai permite tranzitarea gazului rusesc, Dodon nu explică pe unde ar urma să treacă el fără intermediari. Dacă scenariul este fezabil, nu a explicat de ce acesta nu s-a aplicat până acum pentru r. transnistreană.