Ceban: "Vreau să remarc mizeria PAS. Închideți gura. Aceste mizerii galbene au luat azi din bugetul municipal 98 mln de lei destinat instituțiilor educaționale din mun. Chișinău. Au cufurit toată Moldova și acum în Capitală. E o rușine ce au făcut".

Ministrul Educației, Dan Perciun, a venit cu o reacție: "Suntem la mijlocul lunii iunie, iar municipiul Chișinău rămâne singura localitate din țară fără un buget aprobat. Drept urmare, niciun leu din cei 100 de milioane alocați de Guvern pentru modernizarea cantinelor școlare nu a fost valorificat de primărie. Între timp, toate celelalte raioane din țară au acceptat banii și au inițiat achizițiile publice, astfel încât până la sfârșitul lunii septembrie să finalizeze reparațiile și să procure echipamentele necesare. Această stare de lucruri este inacceptabilă. Primăria Chișinău continuă să promoveze un buget antisocial, refuzând orice formă de compromis propus de consilierii municipali și lasă orașul fără buget și fără posibilitatea de a valorifica resursele pentru cantine.

Pentru ca banii să nu se piardă din cauza lipsei de responsabilitate a administrației municipale, Guvernul a decis astăzi, prin rectificarea bugetară, ca cei 100 de milioane de lei alocați Chișinăului să fie transferați Ministerului Educației.

Ministerul va interveni direct și, cu titlu de excepție, va procura echipamentele necesare – aragazuri, frigidere și alte dotări – pentru cantinele din școlile din Chișinău".