În timpul nopții, Iranul și Israelul s-au atacat reciproc cu rachete.

🔥 Televiziunea centrală iraniană a anunțat aseară că "în cursul nopții urmau surprize pe care omenirea le va ține minte pe veci". Nu s-a mai întâmplat nimic.

Trump nu a mai ieșit în fața presei să facă anunțuri.

Iranul a anunțat că va lovi bazele militare americane din regiune, dacă SUA va intra în război de partea Israelului.

Liderul suprem al Iranului, Ayatollah Ali Khamenei, a publicat un text pe rețeaua X în care a anunțat: "Bătălia începe"

New York Times: Pentagonul a dat instrucțiuni ca bazele militare americane din regiune să fie în stare de alertă maximă.

Ministra transporturilor din Israel a sugerat aseară cu text direct că ieșirea din țară va fi imposibilă pentru cetățeni. Între timp, oamenii cu bani fug cu ajutorul navelor și yahturilor în Cipru, cea mai aproape destinație sigură din zonă.

WSJ scrie azi dimineață că Israelul rămâne fără rachete interceptoare Arrow, ceea ce va afecta și mai mult capacitatea de apărare anti-aeriană. Ar mai avea rezerve pentru maxim 1-2 săptămâni.

Unele surse scriu că, neoficial, Trump ar fi dat Iranului 24 de ore pentru capitulare.