Poliția investighează vandalizarea de la cimitirul evreiesc. La data de 3 iunie curent, Inspectoratul de Poliție Buiucani a fost sesizat despre acte de vandalizare în cimitirul evreiesc din Chișinău. La fața locului s-au deplasat imediat echipaje de poliție, care au constatat că 37 de morminte au fost deteriorate, fiind desenate simboluri naziste. A fost inițiată o cauză penală pentru profanarea mormintelor, iar polițiștii desfășoară acțiuni de identificare a persoanelor implicate