Deportările au continuat cu 2 două valuri: iulie 1949 (peste 35.000 de persoane, în special țărani) și 1951, vizând în special minorități religioase.

Zilele trecute a fost făcut un pas important spre adevăr și recunoaștere: Aproximativ 20.000 de dosare ale celor deportați au fost transferate la Arhiva Națională. „Începând cu luna iulie, fiecare familie poate, în sfârșit, să-și caute rădăcinile smulse și să redea un nume celor pierduți în întunericul dictaturii. Odată cu acest transfer, toate dosarele persoanelor supuse represiunilor politice din perioada regimului comunist sunt acum adunate într-un singur loc – la Arhiva Națională”, a mai specificat Președinta Maia Sandu.