„Acest summit înseamnă că trecem la alt nivel de cooperare între Republica Moldova și instituțiile europene. Asemenea summite se organizează între UE și țările candidate. Republica Moldova este țară candidată. Este primul summit și vor urma în fiecare an aceste discuții”, a declarat Maia Sandu.

La summitul din această vară de pe 4 iulie vară vor participa: președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului, António Costa și înalta reprezentantă a UE pentru afaceri externe şi politica de securitate, Kaja Kallas.