🛢
Tiraspolul economisește iar pe spatele cetățenilor, după ce în februarie a respins oferta Chișinăului de a se cupla la sistemul european de energie: Fără apă caldă în case și lipsă de gaz în benzinării în r. transnistreană. Nu este clar când va fi reluată livrarea. Într-un ordin afișat în benzinării este menționat - „până la o dispoziție specială”
Ministerul Energiei de la Chișinău a declarat că nu cunoaște motivul restricțiilor, iar Biroul politici de reintegrare dă asigurări că volumele de gaz contractate sunt livrate fără impedimente.
Între timp, pe rețele circula zeci de filmulețe unde se arată cozile care s-au format ieri la stațiile de gaz comprimat.