În interviul din august 2024, Doga mărturisește că primește pensie din partea Rusiei, unde a activat o perioadă, dar nu primește pensie de la Guvernul R. Moldova, patria sa. În ciuda promisiunilor guvernanților PAS, așa și nu s-a mai rezolvat nimic.
Doga: Cu pensia până acuma se rezolvă, rușii plătesc, dar cui trebuiesc dacă eu nu pot folosi banii de acolo (sancțiuni). Aici nu am pensie, pe cea de la Moscova nu o pot folosi. Vreo 3000 de ruble (cca 651 MDL lunar). Măcar să fie și 100 de mii, ce folos dacă nu le pot lua. Dzeu cu dânșii. Nu a mai rămas mult să primesc pensie. Să rămână pe obrazul statului, nu personal pe cineva, toți știu că nu statul nu plătește pensie.
Din aceeași ediție
Funcționarii de rang înalt vor putea obține arme fără instruire și aviz medical? Funcționarii de rang înalt ar putea fi scutiți de obligativitatea de a absolvi cursul de instruire privind mânuirea armelor de foc și de a prezenta avizul medical pentru a le obține. De asemenea, ar putea fi interzisă acordarea permisului de armă și certificatului de deținător al armelor persoanelor locuiesc și dețin sau au deținut funcții în așa-numitele „instituții publice” din regiunea transnistreană. Aceste prevederi se regăsesc într-un proiect de lege, care se află în consultări publice până pe 18 iunie. Potrivit notei de fundamentare a proiectul de lege, propunerile documentul au drept scop transpunerea Directivei UE 2021/555 privind controlul achiziționării și deținerii de arme – un angajament pe care Republica Moldova și l-a asumat în cadrul exercițiului de screening bilateral cu Uniunea Europeană pe marginea Capitolului 24 – Justiție, liberate și securitate
Marian Lupu: Proiectul PAS privind înarmarea demnitarilor fără instruire și control medical este abuzivă și periculoasă