Clienții Moldovagaz vor fi transferați automat la Energocom. Începând cu 1 august, compania de stat Energocom ar putea prelua rolul de principal furnizor de gaze naturale în Republica Moldova. În cazul retragerii licenței de la Moldovagaz, aceasta va fi obligată să transfere către Energocom baza de date cu peste 800 de mii de clienți, împreună cu întreaga infrastructură necesară
Vadim Ceban: „Nu va fi haos pe piața gazelor. Trecerea va avea loc centralizat și automat, în baza unei decizii corespunzătoare. Consumatorii nu vor simți această schimbare. Vor continua să primească aceleași facturi, doar că în loc de inscripția ‘Moldovagaz’ va apărea Energocom”, potrivit șefului interimar al al Moldovagaz.”