Șoferul de troleibuz, reținut pentru 72 de ore după accidentul de la Botanica. Anunțul a fost făcut de avocatul tânărului de 23 de ani, Andrei Domenco, într-o postare pe Facebook. Acesta a catalogat măsura ca fiind „abuzivă” și „fără temei legal”.

„Deși probele arată clar circumstanțele, iar șoferul nu a fugit de la fața locului, a colaborat cu poliția, are domiciliu stabil și nu reprezintă niciun pericol procesual, totuși, în mod absolut arbitrar, se dispune reținerea lui.