Igor Dodon a fost chemat la Poliție după ce a purtat pe 9 Mai simbolul interzis - __Lenta Gheorghevskaya__. Cel mai probabil, acesta ar urma să fie amendat
Dodon: În 2022, au încercat să mă amendeze pentru că am purtat panglica Sfântului Gheorghe la Marșul Victoriei, dar am contestat această decizie în instanță și am câștigat procesul. Și acum va fi la fel. Și când vom ajunge la putere, vom anula această lege anti-popor și vom readuce simbolurile Victoriei la respectul și onoarea cuvenite în societate.
La rândul său, Cristian Olărescu, șeful Postului Vamal Căușeni, reținut și el în acest dosar, este fiul unui fost judecător, iar mama sa este angajată în justiție. În 2023, la un an după ce a lăsat funcția de șef al Serviciului Proprietății Intelectuale din cadrul Biroului Vamal Centru pentru cea de șef al Postului Vamal Căușeni, funcționarul a vândut un apartament de 84 de metri pătrați cu 1,98 milioane de lei și și-a procurat o casă de 117 metri pătrați, pentru care susține că a achitat 1,92 milioane de lei.