Folosit, hulit, cu pierderi de imagini și financiare, iar apoi aruncat. Mandatul miliardarului Elon Musk în administrația lui Donald Trump a ajuns la final. El își încheie, miercuri, ultima zi în guvernul republican, după ce a fost numit în fruntea Departamentului de Eficiență Guvernamentală (DOGE) în urmă cu patru luni
În ultimele săptămâni, Musk a fost văzut mai rar alături de Donald Trump, iar marți, el s-a declarat „dezamăgit” de „proiectul de lege mare și frumos” al președintelui american. Proiectul de lege, care trebuie încă să fie examinat de Senat, include extinderea reducerilor fiscale inițiate în timpul primului mandat al lui Trump. Musk a criticat deschis politica internă a administrației Trump: „Am fost dezamăgit să văd că proiectul de lege privind cheltuielile, sincer, crește deficitul bugetar, în loc să-l reducă, și subminează munca pe care a făcut-o echipa DOGE”.