De cealaltă parte, Ion Ceban crede că arborii au fost otrăviți pentru că la rădăcina arbuștilor s-a depistat monoxid de azot.
Consilierul municipal PAS Dumitru Ivanov crede că problema e în aerul poluat din Chișinău: "Tuia nu moare de la sine. Moare de la poluare, neglijență și minciună administrativă!"
O nouă victimizare a lui Ion Ceban? Cei peste 100 de arbuști de tuia din sectorul Ciocana al capitalei s-au uscat din cauza „ploilor acide”. O expertiză tehnică a specialiștilor spune că în urma analizelor de laborator a frunzișului s-a constatat urme nocive de monoxit de azot și dioxid de sulf, care în combinație cu alți factori au dus la uscarea taxonilor