Ion Bulgac, sărit din barca care se scufundă CUB la MAN, a criticat campania pe Facebook: Acesta consideră că inițiativa ar fi una „electorală”: Mie-mi place să urmăresc cum Daniel vorbește ore întregi cu zâmbetul pe față despre cum Guvernul taie frunze la câini și prezintă asta ca mari succese

Replica lui Daniel Vodă: "E cam mult tupeu să primesc lecții de la cineva care a schimbat partidele mai des decât și-a prezentat proiectele concrete pentru Chișinău. (…) Campania de informare „Moldova Poate” nu este despre ce ați scris dumneavoastră, ci despre transparență și comunicare clară cu cetățenii". Totodată, acesta i-a sugerat lui Bulgac să facă o instruire în comunicare publică: „Sunteți o achiziție nereușită. Mult succes să creșteți, ca formă și conținut”, a adăugat el.