Din aceeași ediție
Curtea Constituțională rămâne fără judecători. Înalta Curte a notificat Parlamentul, Guvernul și Consiliul Superior al Magistraturii, astfel încât să fie demarată procedura de numire a noilor magistrați
Mandatele de șase ani ale celor 5 magistrați expiră pe 16 august 2025. Este vorba de Domnica Manole, Nicolae Roșca, Liuba Șova, Vladimir Țurcan și Serghei Țurcan. Judecătoarea constituțională Viorica Puică este singura care rămâne în funcție, deoarece a fost numită de CSM în noiembrie 2023.