„Decizia mea este motivată de faptul că, după mai bine de două luni și jumătate de la numirea în funcție, am constatat că obiectivul declarat inițial – de a comunica mai îndeaproape cu sectorul agricol pentru rezolvarea problemelor acestuia – a rămas doar la nivel declarativ, comunicarea fiind în realitate doar mimată”, afirmă Bădărău.