Corpul editorial Digi24 a mers la biroul din Senat al lui George Simion pentru a-l invita la o dezbatere prezidențială cu Nicușor Dan. Simion i-a filmat pe ascuns, fără să le spună, cu 2 camere.
Aseară, în momentul care dezbaterea a început, Simion nu a venit la televiziune, dar a publicat în acel moment secvențe din înregistrare care i-au convenit, făcută pe ascuns din biroul său. În secvențele tăiate se vede cum acesta îi muștruluiește pe reprezentanții Digi24, iar aceștia tac și ascultă.
Gestul său a fost aspru condamnat de comunitatea jurnaliștilor, în timp ce a fost aclamat și de susținătorii săi, divizând și mai mult societatea.
Tolontan: "Sunt șocat. George Simion a publicat înregistrarea video, făcută fără ca jurnaliștii să știe, cu trimișii postului Digi 24, care discutau cu candidatul AUR participarea la dezbaterea electorală de luni seara. Că nu s-a dus la emisiune, e decizia lui. Dar să publici conținutul unor discuții off the record, pe care le-ai înregistrat pe furiș, e fără precedent în viața publică din România. Orice jurnalist ar fi făcut asta, ar fi fost compromis pentru totdeauna. Nu mai vorbea nimeni cu el".
Nicoară: Deplorabil ce a facut GS cu jurnalistii/reprezentantii Digi24. Deplorabil pentru pozitia pentru care candideaza, aceea de presedinte al Romaniei. Presedintele tuturor romanilor. Garantul echilibrului din societate.
Ăsta e George Simion și asta ne așteaptă pe toți. Nu mă șochează că i-a filmat pe jurnaliști fără acordul lor. Omul are o viclenie vecină cu diavolul. Halucinant este modul în care Simion înțelege libertatea de exprimare într-o Românie al cărei președinte se visează. Jurnaliști aliniați în fața sa, dând socoteală pentru opiniile exprimate. O definiție mai esențială a cenzurii nu există. Înfiorător reproșul obsesiv al lui Simion la adresa jurnalistului Florin Negruțiu, care a emis opinii critice despre el. Jurnaliștii buni sunt cei care scriu de bine. Restul, la Canal, vorba unui patriot.