Cazul filmului Siberia din oase, prezentat pe 8 Mai în școli. Președinta Maia Sandu spune că nu înțelege de ce a apărut această dezbatere: "E istoria noastră, asta li s-a întâmplat părinților, bunicilor noștri. Dacă nu știm aceste lucruri, dacă nu vorbim despre ele, atunci nu vom putea să ne apreciem libertatea și nu o vom putea apăra”, a explicat șefa statului
Ministerul Educației a înregistrat o singură plângere în urma vizionării filmului „Siberia din oase”.