Ion Ceban a organizat azi o conferință de presă în care a acuzat guvernarea că vrea "instaurarea oficială a dictaturii în Republica Moldova de către PAS care vrea să dea toată puterea în mâinile Maiei Sandu"
Ceban: PAS se pregătește de pierderea Parlamentului și a puterii și vrea să aprobe un proiect de lege inventat, creat și propus chiar de Președinție și de sfetnicii Maiei Sandu, care stau în Președinție. Lege care îi atribuie Președintelui puteri să facă ce vrea mușchiul ei. Ei vor cu orice preț să se mențină la putere, încalcă orice linie roșie, nu mai țin cont nici de legi, nici nu vorbim de democrație, stat de drept și standarde internaționale, cu care ei atât de mult vă flutură în față.