Deputatul Marian susține că opoziția pro-război este iritată că în școli se proiectează filmul, iar tânăra generație trebuie să fie informată: Filmul descrie în detalii și mărturii ale supraviețuitorilor despre deportările în Siberia în timpul ocupației sovietice asupra țării noastre. După mulți ani de tăcere, guvernul depune un efort să ofere tinerei generații informații despre o perioadă dureroasă din istoria noastră.
De cealaltă parte, pe Internet sunt publicate screen-uri din chat-uri de părinți vorbitori de rusă care s-ar împotrivi deciziei. Ion Chicu publică și el un mesaj despre care spune că este de la o profesoară. Aceasta ar scrie că nu s-a ținut cont de vârsta elevilor.
Filmul "Siberia din oase", difuzat azi în școli, motiv de controversă