Întâlnirea a fost organizată de Vladislav Darvai (reprezentant comercial din Ambasada Rusiei la Chișinău, plecat din Moldova înainte de referendum), și fratele său Rostislav aflat la Moscova, care au fost interceptați.
La Moscova Plahotniuc a fost cazat la hotelul "Național" din Piața Roșie, iar în interceptări este numit - "turistul".
La întâlnire Kozak și-ar fi vărsat supărările pe Plahotniuc, pentru ce a făcut când era la putere în Moldova. De cealaltă parte, Plahotniuc i-ar fi spus că e supărat pe ruși pentru că l-au turnat permanent americanilor.
Plahotniuc a stat la Moscova 9 zile. După 2 săptămâni s-ar fi întâlnit la Minsk din nou cu Kozak. Redacția spune că nu are informații despre direcția în care a plecat.