Au vrut, dar au renunțat. Autoritățile de la Chișinău nu vor organiza anul acesta un nou miting „Moldova Europeană”, după modelul celui care a avut loc în urmă cu doi ani în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN). Precizarea a fost făcută pentru TV8.md de purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, după ce în spațiul public au apărut informații privind existența unei licitații pentru serviciile de organizare a evenimentului. Vodă a precizat că solicitarea de oferte a fost o măsură tehnică pentru o posibilă activitate, la care s-a renunțat ulterior, oferindu-se prioritate altor evenimente