Rodica Bolea: „Am semnat un proces verbal al poliției și după care a inspectorului de poliție de sector care s-a prezentat la noi în apartament prin care am scris că eu nu am fost agresată. Eu am semnat lucrul acesta. Nu știu în baza la care acte a fost ordonanța cu privire la faptul ca soțul meu să nu se apropie de mine și de copii până pe data de cinci mai. Consider că este un lucru neîntemeiat fără probe și bază juridică. Da, noi am avut o ceartă în familie cum se întâmplă. A fost mai grav, gravă situația, dar nu vreau să dau detalii fiindcă e personal"
„Copilul s-a speriat pentru că nu a văzut așa ceva la noi în familie anterior. De asta a procedat, așa cum a procedat. Asta e tot. Eu nu am vrut asta să devină atât de viral în spațiul public. Nici nu a fost așa cum a fost. Da el are anumite abateri, dar nu mă bate și nu mă lovește”
Prima reacție a soției lui Vasile Bolea, după zvonurile că ar fi fost agresată: "__Are anumite abateri, dar nu mă bate și nu mă lovește__"