Fostul șef al Poliției în era Plahotniuc, Gheorghe Cavcaliuc, anunță de la Londra că au fost scoase sancțiunile împotriva sa. Acesta cere imediat băncilor din Moldova să-i redeschidă conturile bancare personale și ale Partidului
Europa Liberă scrie că ridicarea sancțiunilor UE contra lui Cavcaliuc nu se confirmă: Surse diplomatice din Uniunea Europeană au spus Europei Libere că niciun cetățean moldovean sancționat nu a fost exclus de pe listă, în ciuda faptului că fostul polițist devenit politician, Gheorghe Cavcaliuc a sugerat că sancțiunile i-au fost ridicate.