După prăbușirea URSS, Republica Moldova a moștenit proprietatea asupra a sute de biserici și mănăstiri, considerate monumente istorice. Deși inițial acestea urmau să fie gestionate de parohiile locale, în 2003, statul a semnat un contract cu Mitropolia Moldovei (subordonată Patriarhiei Moscovei), prin care aceasta a preluat dreptul de folosință a acestor edificii. Decizia a fost influențată de temerile față de Mitropolia Basarabiei (subordonată Patriarhiei Române), căreia i s-a refuzat înregistrarea până la condamnarea statului de către CEDO.
Contractul din semnat pe vremea guvernării comuniste, în 2003, a permis Mitropoliei Moldovei să obțină controlul asupra a peste 650 de biserici și chiar asupra unor lăcașe deja afiliate Mitropoliei Basarabiei. Ulterior, în 2008, alte 21 de mănăstiri au fost transmise oficial pentru 50 de ani. Aceste acte au dus la numeroase litigii, contestate în instanță de Mitropolia Basarabiei. Deși în 2023 Curtea de Apel a anulat ambele contracte, dosarul e tergiversat și de șase ori întors la CSJ.
Între timp, Moldova recunoaște influența geopolitică a Bisericii Ortodoxe Ruse, care, prin Mitropolia Moldovei, a fost implicată în promovarea unor mesaje anti-occidentale și pro-Kremlin. Inclusiv în 2024, SIS a constatat că circa 500 de clerici au participat la pelerinaje în Rusia pentru a influența alegerile și referendumul pro-european.
Guvernul actual propune revenirea la soluția inițială din 2002: transmiterea bisericilor către comunitățile locale, nu către structurile centrale religioase, pentru a proteja mai eficient patrimoniul național și a reduce influențele externe.
Preluările bisericilor și mănăstirilor de către Mitropolia Moldovei s-au făcut în principal în timpul guvernării comuniste conduse de Vasile Tarlev, în perioada 2001–2008.
Detalii:
2001–2002 – Guvernul Tarlev a fost implicat direct în modificarea cadrului legal privind gestiunea edificiilor de cult. După ce CEDO a obligat Moldova să înregistreze Mitropolia Basarabiei, autoritățile au modificat în grabă legislația pentru a favoriza Mitropolia Moldovei, considerată loială Moscovei.
2003 – A fost semnat contractul de colaborare dintre Ministerul Culturii și Mitropolia Moldovei, prin care circa 650 de biserici cu statut de monument istoric au fost cedate spre folosință acestei mitropolii.
2008 – În ultimele luni ale guvernării comuniste, ministrul culturii Artur Cozma a semnat un nou contract, prin care au fost transmise în gestiunea Mitropoliei Moldovei încă 21 de mănăstiri, pe un termen de 50 de ani.