Acesta spune că acesta e prețul pe care îl plătește pentru declarațiile sale publice despre Viorel Cernăuțeanu și pentru că luptă împotriva corupției. Costiuc spune că a fost amendat pentru că a filmat pe teritoriul punctelor vamale, fără acordul IGPF, vorbind de magazinele lui Șor care nu sunt închise.