15 persoane condamnate la detenție pe viață au beneficiat până acum de reducerea pedepsei, în baza Legii amnistiei. Datele au fost prezentate de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), care precizează că din cele 77 de cereri depuse de Penitenciarul nr. 17, 36 au fost respinse definitiv, iar celelalte se află în proces de examinare.