Problema nu constă în lege, ci în aplicarea ei. Mecanismul eliberării înainte de termen exista deja în legislație, iar responsabilitatea pentru eliberarea unor criminali periculoși revine, mai degrabă, Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) și judecătorului care a luat decizia