Pe 7 aprilie 2009 aveam puțin peste 5 ani de când făceam reporterie, tocmai ieșit de pe băncile facultății. Cu laptopul pe umeri, un stick USB și un aparat foto, am transmis prin fotografii și text, întâi în română, apoi în engleză (după ce autoritățile comuniste au încercat să blocheze rețeaua Internet) către întreaga lume ce se întâmpla în Chișinău: __"Imagini dezolante: Clădirile Parlamentului și președinției - distruse, provocatori - nepedepsiți".__