Remember: 7 aprilie 2009. După alegerile din 5 aprilie 2009, în centrul Capitalei au loc protest pașnice împotriva guvernării comuniste în frunte cu Vladimir Voronin, acuzată că a fraudat alegerile. Protestele încep pe 6 aprilie seara și culminează pe 7 aprilie. Manifestațiile pașnice ale tinerilor sunt deturnate și transformate în violențe (vandalizarea clădirii președinției și Parlamentului), după ce în mulțime apar grupuri agresive, cu constituție sportivă, cagule pe cap, ce instigă la distrugeri. În mod suspect, forțele de securitate nu au intervenit pentru a preveni aceste acte de provocare întâmplate în acele zile
În rezultat, la ordinul decidenților comuniști, forțele de ordine reacționează brutal. În noapte de 7 spre 8 aprilie, organele de forță ale statului descind în forță în #PMAN cu arestări, bătăi, răpiri. În timpul confruntărilor, sute de tineri au fost reținuți, iar numeroase abuzuri au fost raportate (răpiți din cămine, judecați în comisariate de poliție, bătuți și maltratați). Un moment tragic al zilei a fost moartea lui Valeriu Boboc, care a fost bătut mortal de forțele de ordine chiar în mijlocul Pieței Marii Adunări Naționale, iar moartea sa pare să fi fost surprinsă de camere de supraveghere din Guvern.
Sute de tineri reținuți au raportat abuzuri grave din partea autorităților. Majoritatea acestora au obținut despăgubiri materiale prin justiție, însă cei responsabili pentru abuzuri nu au fost trași la răspundere penală
În urma reacției brutale a forțelor de ordine, 4 tineri au decedat:
▪️ Valeriu Boboc, un tânăr de 23 de ani, care a murit în urma loviturilor primite de la poliție. Moartea sa este singura recunoscută oficial ca fiind legată direct de proteste.
▪️ Ion Țâbuleac, găsit decedat cu multiple răni și fracturi.
▪️ Eugen Țapu, despre care autoritățile au declarat că s-a sinucis prin spânzurare
▪️ Maxim Canișev, găsit mort pe 18 aprilie 2009, cu coloana vertebrală ruptă, în lacul Ghidighici
Nici până în ziua de azi nu se cunoaște cum și la comanda cui au ajuns provocatorii în mulțime și de ce forțele de ordine nu au contracarat acțiunile provocatoare, ci le-au lăsat să se deruleze după voința persoanelor agresive din mulțime
Video: Amnesty International