Alexandr Stoianoglo s-a grăbit să anunțe ieri că un om deosebit de periculos, Sinigur, a fost eliberat în baza unor proceduri implementate de guvernarea PAS

Veronica Dragalin și-a făcut timp să comenteze subiectul tocmai din SUA, aruncând vina pe deciziile Parlamentului din 2021: "Persoane periculoase, condamnate anterior la închisoare pe viață pentru omor și alte crime, sunt eliberate din penitenciar. Mulți dau vina (ca de obicei) pe sistemul de justiție. Dar vă este clar ce a stat la bază să permită așa ceva? O lege – lege votată de actualul Parlament în 2021 - Legea Nr. 243 din 24-12-2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova. Ce interese promovează acest Parlament? Cu siguranță nu interesele care construiesc un stat de drept.

Într-o reacție publică, Olesea Stamate spune că acesta ar fi fost eliberat în baza articolului 91 din Codul Penal, care a fost modificat în 2008 în timpul guvernării PCRM:

Stamate: "Avocații domnului au depus o cerere cu privire la comutarea pedepsei lui, deoarece articolul în baza căruia a fost condamnat la detențiune pe viață - banditismul, Articolul 283, în momentul în care a fost condamnat în 2008, prevedea detențiune pe viață, ulterior la sfârșitul anului 2008 a fost modificat acest articol și deja pedeapsa maximă era de 15 ani. Și avocații lui au solicitat în 2021 când se apropia termenul de 15 ani să îi fie comutată pedeapsa detenție pe viață la 15 ani și prima instanță a acceptat comutarea."

Astfel Sinigur s-a ales în total cu 30 de ani de pușcărie. Este adevărat că a fost comutată anul trecut pedeapsa, de la detențiune pe viață, la 30 de ani. Iar în baza acestei comutări persoana urma să fie eliberată aproape de anul 2040. Ceea ce s-a întâmplat acum, s-a întâmplat în baza articolului 91, din codul Penal, care exista din totdeauna. Astfel, Sinigur a fost eliberat în baza articolului 91 din Codul penal, privind eliberarea condiționată, și nu în urma amnistiei.