Germania a oferit sprijin vital pentru R. Moldova în perioade de criză, devenind cel mai mare donator bilateral în cadrul Fondului pentru Reducerea Vulnerabilității Energetice
În cadrul Fondului pentru Reducerea Vulnerabilității Energetice, Germania a contribuit cu 73 de milioane de euro pe parcursul a două ierni pentru a ajuta cetățenii să facă față costurilor, iar în total, din anul 2022, a oferit o finanțare totală de 230 de milioane de euro.
🇩🇪 Annalena Baerbock, ministra de externe a Germaniei, a patra vizită la Chișinău: Anunță un nou pachet de ajutor financiar pentru Republica Moldova. Este vorba despre 37 de milioane de euro, pe lângă cele 33 de milioane acordate în cadrul Fondului energetic