„Proiect de lege” la Tiraspol: Sancțiuni pentru jurnaliștii străini și restricționarea activității jurnalistice
Un nou __„proiect de lege”,__ care introduce sancțiuni împotriva jurnaliștilor străini, a fost adoptat la Tiraspol pe 31 martie. Acesta propune modificarea „codului contravențional” pentru a impune amenzi celor care desfășoară activități jurnalistice în regiunea transnistreană fără acreditare prealabilă. Sancțiunile vizează atât jurnaliștii freelance, cât și cei angajați la instituții media, și prevede amenzi de până la 160 de lei pentru persoanele fizice și între 300 și 800 de lei pentru cei cu funcții de răspundere.